ispro.pl - Chcesz wysłać paczkę i nie przepłacić? Ten krótki poradnik może Ci pomóc!

Chcesz wysłać paczkę i nie przepłacić? Ten krótki poradnik może Ci pomóc!

Tania paczka, ale dla kogo?

Odpowiedź na pytanie o najtańsze przesyłki kurierskie nie jest wcale prosta. Wybór zależy nie tylko od tego co właściwie jest nadawane, ale także od komu właściwie ten tani kurier jest potrzebny. Inaczej na ofertę tanich kurierów patrzy klient indywidualny, a inaczej przedsiębiorca.

Tani kurier dla klientów indywidualnych

Jeżeli masz na myśli konkretną przesyłkę, to możesz skorzystać z jakiegoś kalkulatora przesyłek kurierskich. Poda ci on dokładną cenę za nadanie tej konkretnej przesyłki na wybranych przez ciebie warunkach. Uważaj tylko, bo niektóre strony podające się za kalkulatory cen, to w rzeczywistości strony pośredników, których ceny różnią się od cen ogólnych. Często są niższe, ale tylko jeżeli skorzystasz z ich usług. Już pomijam, że czasami trzeba zarejestrować się na ich stronie żeby w ogóle zobaczyć ceny.

A co jeżeli chcesz uzyskać bardziej ogólne informacje o ofercie cenowej operatorów kurierskich? Możesz oczywiście przestudiować ich cenniki, ale dobra wiadomość jest taka, że ktoś już to zrobił za ciebie. Polski Instytut Badań Jakości PIBJA przeprowadził w 2017 roku analizę cenników siedmiu wiodących firm kurierskich w Polsce. W analizie uwzględniono ceny różnych przesyłek: od jednego do dwudziestu kilogramów i w różnych gabarytach. Spośród badanych operatorów najtańsze przesyłki kurierskie oferował InPost. Tani kurier InPost mógł się pochwalić 93 punktami na 100 możliwych, wyprzedzając tym samym m.in DHL na drugim miejscu i DPD na trzecim (uzyskały one odpowiednio 81 i 76 punktów).

Nie są to najnowsze dane, ale pobieżna analiza cenników – bezpośrednio lub z użyciem kalkulatora cen – sugeruje, że ten trend ten się utrzymał. Najtańsza oferta InPost to obecnie usługa nadania paczki z paczkomatu do paczkomatu przesyłki o wymiarach 8x38x64 cm, za 11,99 zł. Za 1 zł więcej można nadać te tanie paczki bez rejestracji w systemie operatora korzystając z usługi szybkie nadania. Natomiast jeżeli chodzi o tanią paczkę dostarczaną przez kuriera bezpośrednio pod wskazany adres, to InPost oferuje taką usługę za min. 12,90 zł (z innych dużych operatorów tylko Poczta ma porównywalne ceny) przy nadaniu w paczkomacie lub punkcie obsługi.

 

Najtańsze przesyłki kurierskie dla firm

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, np. masz sklep internetowy, to raczej interesują cię ceny pakietów usług oferowanych przez operatora w ramach umowy. W przypadku takich usług brakuje aktualnych badań rynku. Najnowsze jakie można znaleźć w internecie pochodzi z 2016 roku i przeprowadzone zostało przez portal Nowy Outsourcing. Redaktorzy portalu wysłali zapytanie ofertowe dotyczące wysyłki 100 paczek krajowych i 20 zagranicznych do kilku operatorów kurierskich. Najtańsza okazała się być oferta InPost, która była o prawie 300 zł tańsza od najtańszego konkurenta (DHL). Obecnie zbliżony pakiet usług InPost (Maxi Firma 100 – obejmujący 100 przesyłek krajowych) kosztuje ok. 1100 zł, co również wydaje się być bardzo rozsądną ofertą.

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *