MES - system produkcyjny

System MES – sposób na zwiększenie wydajności produkcji

Dobrze prosperujące przedsiębiorstwo to takie, w którym wykorzystuje się cały potencjał produkcyjny. Aby tego dokonać szczególnie istotne jest monitorowanie produkcji, w celu kontroli realizacji zamierzonych celów. Rozwiązaniem, które stale zyskuje na popularności jest system MES – Manufacturing Execution System. MES to platforma, która nie tylko gromadzi dane pochodzące z maszyn produkcyjnych, ale także realnie wpływa na procesy produkcyjne. W jaki sposób? Dlaczego warto zastosować systemy MES? Artykuł poniżej odpowie na wszystkie pytania

System MES – czym jest i jak działa?

System MES, jak już zostało nadmienione, to platforma, która umożliwia monitorowanie pracy maszyn produkcyjnych. Za pomocą systemu MES można w czasie rzeczywistym dokonywać kontroli pracy maszyn. System informatyczny przynosi szereg korzyści dzięki głębokiej łączności, co pozwala na bieżąco reagować na problemy na hali produkcyjnej. Oprogramowanie MES jest zbudowane na bazie zaawanasowanych narzędzi analitycznych. Dzięki temu kierownik lub menadżer produkcji otrzymuje skondensowany, przejrzysty raport danych. Umożliwia to natychmiastową interwencję w razie potrzeby. Co więcej, system realizacji produkcji działa w połączeniu z systemami zewnętrznymi, dzięki czemu możliwe jest pozyskanie kompletnych, kompleksowych informacji na temat linii produkcyjnej.

Na co wpływają systemy MES?

Zalet wykorzystania systemów MES jest wiele. Kluczową kwestią dla powodzenia działalności przedsiębiorstw jest produktywność. MES umożliwia dokładne śledzenie pracy maszyny, a co za tym idzie niepotrzebnych przestojów, spowodowanych na przykład usterkami. Pozyskanie danych na temat czasu realizacji danej pracy sprawia, że kadra kierownicza dostaje sygnał, co należałoby usprawnić. Platforma informuje również o stanie maszyn, dzięki czemu w szybki sposób można naprawić awarie. Przestoje na linii produkcyjnej generują dodatkowe koszty produkcji. MES umożliwia analizę pracy, a w konsekwencji zwiększenie wydajności.

Dzięki systemowi mamy możliwość kontroli jakości powstałych produktów. Platforma gromadzi informacje o potencjalnych błędach oraz za pomocą raportów powiadamia o nich. System MES ogranicza marnowanie zasobów podczas prac na linii produkcyjnej. Wydajność produkcji zależy również od ilości produkowanych odpadów. Właściwe zarządzenie materiałami umożliwia duże oszczędności. Maksymalne wykorzystanie zdolności produkcyjnych w dużej mierze opiera się na właściwym zaplanowaniu działań, ale także na szybkich, trafnych usprawnieniach. System MES daje wsparcie na wszystkich etapach produkcji, od planowania, monitorowania po sposób realizacji oraz optymalizację. Raporty, sposób prezentacji danych charakteryzuje przejrzystość, dzięki czemu ich analiza nie sprawi problemów. Więcej o korzyściach systemu MES na: Antsolution.eu.

Do zarządzania produkcją konieczna jest stała i kompleksowa kontrola. Wydajność procesów zależy od wielu czynników, dlatego szczególne istotne są raporty w czasie rzeczywistym. System MES to ogromne ułatwienie w każdym przedsiębiorstwie. Wpływa na wydajność maszyn, oszczędność materiałów oraz właściwą organizację czasu. Zapewnienie jakości produktów wpływa bezpośrednio na zadowolenie klientów. Systemem MES posługuje się coraz więcej dużych zakładów produkcyjnych, w których stawia się na szybkie, łatwe, a przede wszystkim nowowczesne zmiany.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *