On-site optimization: zaklęcia przy optymalizacji SEO.

Do wpojonego w dzieciństwie zestawu magicznych słów z „proszę” na czele, każdy administrator czy twórca strony internetowej, któremu jej pozycja w wyszukiwarce nie jest obojętna, powinien dodać jeszcze kilka słów-wytrychów (elementów tzw. on-site optimization). Są takie programistyczne zaklęcia, które otwierają możliwość walki o top10 w Google – dziś poznamy przynajmniej kilka z nich.

1. W3C – The World Wide Web Consortium – organizacja, która stworzyła wytyczne dla strony głównej i podstron serwisów. Trzymanie się tych wytycznych to podstawa sukcesu strony. Nie wiesz, czy Twoja strona spełnia wymagania? Zawsze możesz to sprawdzić dzięki dostępnym w internecie walidatorom dla kodu HTML i dla kodu CSS.

2. DOCTYPE – kodowa deklaracja technologii wykonania strony. To z deklaracji DOCTYPE przeglądarka dowiaduje się, z jakim typem dokumentu ma do czynienia. Deklaracja po prostu musi znaleźć na stronie i musi odpowiadać rzeczywistości. W przypadku HTML5 wystarczy <! DOCTYPE html>. Dlaczego przywołuję HTML5…? Ponieważ…

3. HTML5 – język, zgodnie z którym powinna być zbudowana nowoczesna strona. Należy pamiętać, że użyty system znaków powinien zostać przez stronę zasygnalizowany: dla HTML5 będzie to <meta charset=”UTF-8″/>. Wszystkie niestandardowe znaki powinny zostać zakodowane poprzez tzw. encje html-owe (np. £ to &pound).

4. <table> – znacznik przydatny wyłącznie przy przedstawianiu danych tabularycznych. Nie powinien być w żadnym razie stosowany do budowania struktury czy layoutu strony. Skoro zaś mowa o budowie strony: nie należy na tym etapie stosować elementów graficznych (takich jak przeźroczyste gify) do kontrolowania wysokości czy szerokości. Elementy graficzne nie powinny też być stosowane jako nawigacja.

5. <meta name=”description”…> – znacznik zawierający opis strony. Powinien się znaleźć na każdej podstronie.

6. <label>, czyli etykiety. Przydatne rozwiązanie do kontroli i opisu pól formularzy.

7. <title> – niezwykle ważny znacznik, który na każdej stronie prezentuje pozycjonowane frazy. Najważniejsze na początku wyliczanki, bardziej ogólne dalej. Maksymalnie 70 znaków ze spacjami.

8. <meta name=”keywords”…> – znacznik służący do wyodrębnienia występujących na stronie słów kluczowych. Warto pamiętać, że ilość powtórzeń danego słowa kluczowego na danej podstronie to maksymalnie 2-5% z odmianami w stosunku do całej treści (bez kodu).

9. Nagłówki <h1>,<h2>,<h3>… – nagłówki zawierające słowa kluczowe i ich odmiany. <h1> powinien składać się z dwóch-trzech słów, pozostałe mogą być dłuższe.

10. <londesc> – atrybut, który powinien się pojawić, jeśli umieszczamy na stronie element graficzny z długim opisem. Należy pamiętać, że opisy atrybutów graficznych są ważne – powinny zawierać słowa kluczowe.

Te dziesięć elementów optymalizacji (on-site optimization), które przywołałem, przydaje się stronom dbającym o pozycję.  Wiadomo, że to tylko dziesięć pojęć z morza haseł istotnych w SEO, co więcej, każde jest jedynie zasygnalizowane. Zachęcam do samodzielnej dalszej eksploracji tematu pozycjonowania, niedługo postaram się pomóc nowym postem:).

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *