ispro.pl - Nie lubisz chodzić do urzędów? Te rozwiązania cię ucieszą

Nie lubisz chodzić do urzędów? Te rozwiązania cię ucieszą

Wielu Polaków, słysząc o załatwianiu urzędowych formalności, zalewa się zimnym potem. Zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, że oznacza to dla nas godziny czekania w kolejkach, przebijanie się przez kolejne pokoje w urzędach i wypełnianie niezliczonych ilości wniosków i formularzy. Nasza obawa wzrasta jeszcze bardziej w związku z obecną sytuacją epidemiczną, gdzie każdy stara się ograniczyć kontakt z innymi osobami do niezbędnego minimum. Czy istnieje więc jakiś inny sposób na załatwienie podstawowych urzędowych spraw? Oczywiście, że tak. Wszystkie te kwestie możemy zrobić za pomocą komputera, bez wychodzenia z domu.

Rozliczenie PIT 2020/2021 online

Pity już od dwóch lat można z łatwością rozliczać online. Rozliczenie PIT 2020/2021 online dotyczy zeznań podatkowych PIT-28, PIT-36, PIT-37, a także PIT-38. Co ciekawe, obecnie nie musimy samodzielnie wpisywać żadnych danych związanych z przychodami i kosztami uzyskania przychodu. Wszystkie deklaracje spływają do Urzędu Skarbowego, gdzie są wprowadzane do systemu. Naszym zadaniem jest jedynie zalogowanie się do stosownego serwisu rządowego (również za pomocą profilu zaufanego) i sprawdzenie, czy wszystkie wprowadzone dane są poprawne. Jeśli chcemy skorzystać z jednej z ulg, również możemy to zrobić samodzielnie. Nie ma natomiast potrzeby fatygowania się do urzędu skarbowego, co stanowi dla nas ogromną oszczędność czasu i nerwów.  

Zgłoszenie narodzin dziecka lub zgonu online

W przypadku wystąpienia jednego bądź drugiego zdarzenia w naszej rodzinie, podstawą jest uzyskanie stosownego dokumentu – aktu zgonu bądź aktu urodzenia. Bez tych dokumentów nie będziemy w stanie załatwić dalszych formalności, jak złożenie roszczenia u ubezpieczyciela czy otrzymanie należnego pracownikom urlopu okolicznościowego.

Co ciekawe, obecnie oba dokumenty możemy otrzymać zarówno poprzez zgłoszenie takiego zdarzenia w urzędzie, jak i przez internet. Wykonanie zgłoszenia zgonu lub narodzin jest niezwykle proste i można to zrobić za pośrednictwem profilu zaufanego i e-dowodu. Oba sposoby mają służyć autoryzacji naszej tożsamości.

  • E-dowód to innowacja w systemie wydawania dowodów osobistych, która rozpoczęła się w marcu 2019 roku. Od tego momentu każda osoba, której został wydany dowód osobisty, posiada również go również w wersji elektronicznej. Przy okazji odbioru takiego e-dowodu, w urzędzie gminy możemy ustalić cztero- i sześciocyfrowy kod PIN, który będzie stanowił uwierzytelnienie i potwierdzenie tożsamości.
  • Popularniejszą opcją jest założenie profilu zaufanego. Taki profil obecnie możemy założyć z poziomu bankowości internetowej – w banku, z którego usług korzystamy. Po stosownej autoryzacji jednym z dwóch sposobów, niezbędne jest wypełnienie krótkich formularzy zgłoszenia narodzin bądź zgonu. Po pomyślnym wypełnieniu formularza elektronicznego, w ciągu jednego dnia odezwie się pracownik Urzędu Stanu Cywilnego, który poprosi nas o odebranie dokumentu.
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *