reklama na urządzenia mobilne 4

Kampania Adwords – reklama na urządzenia mobilne

Reklama na urządzenia mobilne – Jaki typ wybrać?

W związku z rozwojem technologii, co raz więcej odbiorców korzysta z Internetu w podróży. W obiegu są narzędzia typu smartfony, tablety i wiele innych. Google nie zapomina także o tej grupie użytkowników. W poprzednim artykule Reklama na urządzeniach mobilnych opisaliśmy marketing internetowy dla działu mobile. Możecie w nim znaleźć wiele informacji, dlaczego warto skorzystać z tego typu reklam. Dziś opowiemy, jakie są możliwości w przygotowaniu kampanii Adwords na urządzenia mobilne.

Tworzenie kampanii wygląda bardzo podobnie, jak w przypadku tych kierowanych na PC. Wybieramy sieć, gdzie mają wyświetlać się reklamy, np. sieć reklamowa z rozszerzeniem na partnerów Google. Tutaj nie ma większej filozofii. To, co jest dla nas ważne – gdzie będą wyświetlane reklamy i jakie są typy reklamy mobilnej w Adwords.  Na początku wymienimy wszystkie możliwości po czym dokładnie się im przyjrzymy.

reklama na urządzenia mobilne

Reklamy mobilne mogą być wyświetlane:

 • na urządzeniach mobilnych, które są wyposażone w przeglądarkę z pełną funkcjonalnością (np. tablety, smartfony),
 • w aplikacjach przeznaczonych na urządzenia mobilne,
 • na urządzeniach, które mają opcję nawiązywania połączeń telefonicznych.

Typy reklam mobilnych:

 • Reklamy tekstowe,
 • Reklamy graficzne,
 • Reklamy aplikacji mobilnych,
 • Reklamy „tylko połączenie”.

reklama na urządzenia mobilne

Reklamy tekstowe

Reklamy tekstowe na urządzeniach mobilnych wyposażonych w przeglądarkę z pełną funkcjonalnością, to nic innego jak zwykła reklama tekstowa. Jest to format znany od bardzo dawna. Niezmienne pozostają ograniczenia liczby znaków w treści reklamy. Na co należy zwrócić uwagę, to podczas tworzenia, trzeba zaznaczyć urządzenia mobilne.  Dzięki temu zobaczymy, jak będzie wyglądać reklama na smartfonie. Jak zawsze możemy dodać rozszerzenia reklam (linki, numer kontaktowy, wskazówki lokalizacji, itp.) wszystkie te informacje zostaną pokazane odbiorcy.  Nie wolno zapominać, że mamy ograniczoną widoczność, bo rozmiary wyświetlaczy są mniejsze. Dlatego w tym wypadku, należy dokładnie przeanalizować, które informacje mogą spowodować konwersje.

Reklamy „tylko połączenie”

Są wyświetlane na urządzeniach, z których mogą być wykonywane połączenia telefoniczne.  Ich celem jest zachęcenie odbiorców do dzwonienia. Po kliknięciu w ten typ reklamy odbiorca klient zadzwoni bez odwiedzania witryny.  Jeśli zależy Ci na odwiedzinach na stronie skorzystaj z opcji rozszerzenia numerów telefonów. Dzięki nim użytkownicy będą mieli możliwość bezpośredniego kontaktu lub odwiedzenia strony.  Żeby stworzyć reklamę należy podać:

 • Nazwę firmy,
 • Numer telefonu,
 • Dwa wiersze opisu,
 • Adres URL, który zostanie wyświetlony w reklamie,
 • Adres URL Twojej witryny (pozwala na weryfikację numeru telefonu).

Ten typ reklamy jest idealny dla przedsiębiorstw, które są w stanie pozyskać klientów dzięki rozmowie telefonicznej. Do tej grupy zaliczają się np. firmy przewozowe. Reklamy „tylko połączenie” mogą być wyświetlane w sieci wyszukiwania i sieci wyszukiwania z rozszerzeniem na sieć reklamową.

Reklamy graficzne

Wyglądają bardzo podobnie do tych, które znamy z reklam tworzonych na komputery stacjonarne. Mogą prowadzić użytkowników do strony mobilnej lub aplikacji. Są to reklamy wyświetlane w sieci reklamowej. Rozmiary reklam graficznych powinny być dostosowane do rozmiarów wyświetlaczy urządzeń mobilnych. Reklamy wyświetlane w aplikacjach i witrynach mobilnych powinny mieć rozmiar 320×50. Banery reklamowe są wyświetlane na górze strony lub ekranu aplikacji.  Można też stworzyć pełnoekranowe reklamy graficzne. W tym przypadku wymagane rozmiary dla telefonów komórkowych to 300 x 250, 320 x 480 i 480 x 320, dla tabletów 1024 x 768 i 768 x 1024.

Reklamy w aplikacjach

Reklamy w aplikacjach przeznaczonych na urządzenia mobilne są tworzone w wielu celach. Niektóre z nich to zwiększenie ilości pobrań oraz instalacji aplikacji lub zwiększenie zaangażowania jej dotychczasowych użytkowników. Pierwszy typ pozwala na wyświetlanie reklam, które posiadają przycisk „instaluj”.  Druga opcja idealnie działa, jeśli stworzone zostały jakieś udoskonalenia. Jest to idealny sposób na odnowienie lub rozszerzenie bazy dotychczasowych użytkowników aplikacji (mogą być wyświetlane w sieci wyszukiwania i w sieci reklamowej). Reklamy aplikacji mobilnych mogą się pojawiać w

 • sieci wyszukiwania (wyświetlanie reklam w wyszukiwarce Google na urządzenia mobilne, wyszukiwarce Google Play, aplikacji Google),
 • sieci reklamowej (sieć witryn partnerów Google dla urządzeń mobilnych i aplikacje mobilne)
 • You Tube (You Tube na urządzenia mobilne).

Reklama na urządzeniach mobilnych - tworzenie

Przygotowanie kampanii na urządzenia mobilne nie stanowi problemów. Każdy, kto wcześniej tworzył kampanię w Adwords bez problemu sobie poradzi z przygotowaniem nowej, skierowanej do użytkowników mobilnych. Podstawową sprawą, na jaką należy zwrócić uwagę to przystosowanie strony internetowej do wyświetlania na urządzeniach mobilnych. Jak wspomniane zostało w poprzednim artykule, liczba użytkowników mobilnych ciągle rośnie. Dlatego mobilna wersja witryny każdej dobrej firmy jest niezbędna.

Responsywność strony WWW

Jest kilka opcji stworzenia responsywnej strony internetowej. Jedną z nich jest utworzenie nowego arkusza stylów, który będzie dopasowanie witryny do odpowiednich rozmiarów urządzeń mobilnych. Tutaj warto nie zapominać, że rozmiary wyświetlaczy są bardzo różne. Kolejnym problemem jest widok w pionie i poziomie. O tym drugim wciąż wielu nie pamięta… Ważne jest, by po utworzeniu strony została ona przetestowana. W sieci można znaleźć dużo darmowych narzędzi, które pomogą sprawdzić responsywność strony. Dodatkową pomocą jest walidacja, która wykryje ewentualne błędy. Technicznych aspektów można mnożyć wiele. Zajmijmy się wygodą użytkowania strony.

strona responsywna 1

Wygląd witryny, czy na urządzeniu mobilnym, czy PC musi być przejrzysty. Bardzo ważne jest, żeby odbiorca szybko i łatwo znalazł informacje, jakiej szuka. Dlatego menu na stronie mobilnej powinno być proste i estetyczne. Jego rozmiar winien pozwalać na łatwe przechodzenie po kartach strony. Następna sprawa, o której wciąż za mało ludzi pamięta – numer telefonu. Jest to jedna z najważniejszych kwestii – numer  telefonu w wersji mobilnej strony internetowej musi być „klikalny”. Oznacza to, że jak użytkownik wejdzie na stronę kontakt lub znajdzie numer w stopce musi mieć możliwość wykonania połączenia. Liczy się tu i teraz, 90% odbiorców nie będzie zapisywać numeru, żeby później zadzwonić. Jednak zanim znajdziemy się na stronie, ona musi się wczytać. To jest najistotniejsza rzecz. Jeśli użytkownik będzie musiał czekać odejdzie. Czas jest bardzo ważny, dlatego w responsywnej wersji strony nie może być dużych grafik, sliderów, filmików czy muzyki powitalnej  w jednym. Na szczęście Google pędzi z pomocą i tworzy darmowe narzędzie PageSpeed Insights. Polecamy je bardzo gorąco, bo może okazać się niezbędne.

Oczywiście jest to tylko część informacji, które chcielibyśmy Wam przekazać, ale co za dużo to nie zdrowo. Dlatego już wkrótce będzie kolejna dawka wiedzy na ciekawe tematy dotyczące zasobów, jakie oferuje nam Internet.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *