Czy Tesla Bot to przyszłość, czy nikomu niepotrzebny gadżet?

Czy Tesla Bot wyręczy nas ze wszystkiego?

Tesla Bot założenia ma być przyjaznym człowiekowi, wiernym i oddanym robotem. Ma bezproblemowo nawigować w świecie przeznaczonym dla człowieka. CEO Tesli chce, aby w przyszłości praca fizyczna nie była obowiązkiem, lecz wyborem.

Tesla kojarzy Wam się zapewne z zaawansowaną technologią samochodową, nowoczesnością i elektrycznością.
Teraz Tesla poszła o krok dalej i ma wizjonerskie plany o stworzeniu sztucznej inteligencji zamkniętej w postaci łudząco przypominającej człowieka. Tesla Bot nie będzie miał żadnych super mocy czy ponadprzeciętnych zdolności. Ma mieć „przeciętny” wzrost i wagę, czyli 172 cm oraz ok. 56 kg. Ma poruszać się z prędkością 8 km/h.

Waga, wzrost Tesla Bot
Dlaczego przeciętne umiejętności?

No wiadomo, że w razie buntu robotów, czyli tego czego ludzkość obawia się od dawna. Dzięki temu będziesz mógł przed nim uciec i łatwo się obronić! Elon Musk podszedł do swojego pomysłu z poczuciem humoru. Minął już ponad tydzień od kiedy Elon przedstawił ten wyjątkowy pomysł w swojej prezentacji podczas Tesla AI Day. Informacja ta rozeszła się hukiem po internecie, a Tesla Bot stał się hitem i memem. Z wyglądem i przeciętnością Tesla Bota polemizuje wielu użytkowników Internetu. Mimo wszystko najważniejsze, aby działał. Na razie poszukiwani są inżynierzy. Jeśli celem Elona była promocja działań Tesli i rekrutacja nowych talentów do firmy, to wyszło mu to bardzo dobrze.

Elon Musk

Zasadniczo, jeśli myślisz o tym, co robimy teraz z samochodami, Tesla jest prawdopodobnie największą na świecie firmą zajmującą się robotyką, ponieważ nasze samochody z autopilotem to przecież takie rozumne roboty na kółkach – mówi Musk.

Czy Tesla Bot jest tak naprawdę potrzebny?

Szczegóły techniczne Tesla Bot

Tesla Bot ma wykonywać za nas całą fizyczną pracę. Ma być takim naszym przyjaznym asystentem. Ktoś traktuje Cię jak popychadło? Nie wiesz, w co ręce włożyć? Dzięki Tesla Bot nie będziesz się musiał już o nic martwić. To wszystko brzmi pięknie, ale czy tak naprawdę jest nam potrzebne do życia? Ma na przykład robić zakupy lub podawać narzędzia w fabrykach. Jednakże trzeba sobie zadać istotne pytanie. Czy aby na pewno jest nam potrzebny taki nieporęczny pomocnik? Po co nam humanoidalny robot, który będzie zajmował miejsce przy zlewie skoro już mamy kompaktowe zmywarki? Po co robot, który będzie latał w domu z odkurzaczem jeśli już mamy robota, który odkurza sam?

A może jednak byłoby to coś przełomowego? Może mógłby wykonywać za nas te niebezpieczne prace i pomagać tam, gdzie człowiek nie daje rady? Mimo coraz większego postępu, na razie samo pójście na zakupy jest ogromnym wyzwaniem dla nas a co dopiero dla sztucznej inteligencji. Czy musiałby mieć podany dokładny numer każdego produktu? Zapewne polecenie kup mleko nie byłoby wystarczające. Jednak korzystając z autopilota Tesli, przynajmniej trafiłby do sklepu. Mimo wszystko ten projekt ma ogromny potencjał. Jestem ciekawa, co przyniesie przyszłość.

Wypadki na drodze z autonomicznymi samochodami Tesli a Tesla Bot

Tesla Bot ma się opierać na tej samej technologii co autopiloty w samochodach Tesli.

A może jednak Tesla Bot to tylko sprytna próba odciągnięcia od toczącej się sprawy związanej ze sprawdzeniem autopilotów Tesli pod względem bezpieczeństwa. W Stanach Zjednoczonych zaraportowano 11 wypadków, w których wzięły udział samochody Tesli z autopilotem. Zderzały się one z ambulansami i wozami strażackimi stojącymi na drodze. Wynikiem tego było 17 rannych i jedna ofiara śmiertelna. Krajowy Urząd ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego ma sprawdzić ponad 700 tysięcy samochodów Tesli jak pisze amerykański serwis Driving.

Podsumowanie

Któż to przewidzi, może to nie jest żaden żart i już za kilkanaście lat taki ludzki pomocnik będzie wszędzie. Już istnieje super komputer Tesli o nazwie Dojo (dokładnie tak jak sale treningowe do karate), który nie tylko szkoli autopiloty Tesli, ale i sam siebie. Ponadto dzięki przepływającym przez niego miliardom danych rozwija się z niewyobrażalną prędkością. Czy ten komputer nie staje się tak skomplikowany jak nasz mózg? Tesla Bot mając do dyspozycji sieć neuronową opartą na rozwiązaniach z autopilota Tesli może stać się pierwszym humanoidalnym robotem na świecie. A może nawet Tesla Bot stanie się naszym przyjacielem? Czy czeka nas era androidów? Czy będzie coraz mniej miejsca dla człowieka? A może świat dzięki robocie od Tesli stanie się lepszy. Może to nasza przyszłość rodem z filmów. Chcielibyście mieć takiego pomocnika?

Tutaj live z prezentacją Elona Muska: https://www.youtube.com/watch?v=11QXiJ8ORe8

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *